Baza wiedzy

Działanie tężni i solanki

Działanie tężni
Tężnia nasyca przestrzeń znajdującą się w promieniu kilku metrów od słupa tarniny jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów, takich jak magnez, sód, potas czy żelazo. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium.
Korzyści z przebywania w obszarze tężni solankowej
Pobyt w obszarze działania tężni solankowej można przyrównać do intensywnego pobytu nad morzem. Jest to inhalacja jodem i innymi pierwiastkami zawartymi w solance. Tak naprawdę porównywalny jest do przebywania bezpośrednio przy morzu, ponieważ zaraz za pierwszymi zabudowaniami nad morzem poziom jodu w powietrzu istotnie spada. Solanka w porównaniu do wody morskiej posiada oprócz jodu również inne mikro i makroelementy jak sód, potas, wapń, magnez, żelazo, brom, stront. Jest skład jest regularnie badany.
Obszar działania tężni solankowej
Obszar działania tężni zależy bezpośrednio od wielkości i rodzaju tężni. Tężnie kalibrowane są w taki sposób, aby mikroklimat objął zasięg do 3 metrów od słupa tężniowego. Uzyskanie większego zasięgu oznaczałoby nadmierne zużycie solanki.
Solanka i jej działanie
Solanka to naturalnie występująca pod ziemią woda, będąca pozostałością po dawnym morzu. Roztwór wody i soli też można nazwać solanką, ale nie będzie on zawierał tylu mikroelementów korzystnie wpływających na organizm. Mikroelementy są niezwykle istotne w przypadku inhalacji, dzięki nim inhalacja przyniesie oczekiwane rezultaty. Rekomendujemy użycie Solanki z Zabłocia. Jest to naturalne źródło jodu, o jednym z największych stężeń naturalnie występujących w przyrodzie na świecie. Korzystanie z dowolnej mieszanki nie zapewni oczekiwanych rezultatów.
Solanka z Zabłocia
Solanka z Zabłocia posiada największe na świecie stężenie jodu dochodzące do 140 mg/litr, co czyni ją jedynym takim produktem na rynku. Poza tym solanka jest bogata w minerały – sód, wapń, magnez, żelazo i potas oraz cenne mikroelementy: krzem, stront i bor. Solanka z Zabłocia jest certyfikowana przez Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska. Prezes ośrodka po przeprowadzeniu badań potwierdził lecznicze działanie solanki wydobywanej z ujęcia “Korona”. Kąpiele w roztworze solanki i przebywanie w mikroklimacie wytworzonym przez solankę wpływa korzystnie na wiele schorzeń.
Działanie Jodu
Jod należy do najważniejszych pierwiastków i jest potrzebny wszystkim żyjącym organizmom. Jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost i rozwój intelektualny u dzieci, oraz za odpowiedni rozwój fizyczny w okresie dojrzewania u nastolatków. Jod przede wszystkim ma znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy, która odpowiada za metabolizm tj. syntezę białek, spalanie tłuszczów i węglowodanów, a także procesy przetwarzania składników odżywczych w energię. Jod odpowiada za koncentrację i działa uspokajająco. Dzięki niemu temperatura ciała jest pod kontrolą. W zasadzie cały obszar Polski za wyjątkiem strefy nadmorskiej jest w obszarze niedoboru jodu. Dlatego też zalecane są dłuższe pobyty nad morzem, spożywanie produktów bogatych w jod, a także korzystanie z inhalacji solankowych.
Wskazania dla są inhalacji solankowych
Inhalacja solanką jest metodą zapobiegania i wspomagania leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych, która polega na wdychaniu rozcieńczonej solanki rozpylonej w postaci aerozolu. Wdychanie aerozolu solankowego powoduje nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie śluzu i umożliwia łatwiejsze odkrztuszanie. Podczas takiej kuracji następuje wchłanianie jodu, powodujące dłużej trwający wzrost poziomu jodu we krwi i jego przenikanie do tkanek organizmu, szczególnie nerwowego. Jod jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, reguluje przemiany energetyczne w organizmie, natomiast brom ma działanie uspokajające, łagodzi napięcie nerwowe oraz łagodzi stres. Inhalacje solankowe ponadto wspomagają komfort oddychania, zwalczają i hamują stany zapalne oraz nawilżają śluzówkę. Inhalacje zalecane są w profilaktyce następujących schorzeń: przewlekły nieżyt nosa, gardła, krtani i oskrzeli, stany wyczerpania głosowego, alergiczne choroby górnych dróg oddechowych.
Przeciwskazania do korzystania z tężni solankowych
Korzystania z tężni solankowych powinny unikać przede wszystkim osoby cierpiące na nadczynność tarczycy i gruźlicę, zmagające się z ciężką niewydolnością krążeniowo-oddechową i w stanach gorączkowych oraz posiadające uczulenie na którykolwiek ze składników szczególnie jod lub brom.
Tężnie solankowe a przebywanie nad morzem
Badania wykazały, że stężenie jodu i innych mikroelementów wokół tężni jest znacznie wyższe niż nad morzem. Stąd nawet jednorazowe skorzystanie z tężni jest równoznaczne z kilkudniowym pobytem nad morzem. Warto wiedzieć, że oryginalna Solanka z Zabłocia wykorzystywana do napełniania tężni posiada 875 razy więcej jodu niż woda morska.

Wybór tężni, lokalizacja i montaż

Budowa, formy i mechanika działania tężni solankowej
Tężnia składa się z misy na solankę będącej aktualnie w obiegu, zbiornika na solankę, pompy do solanki, tarniny (gałęzi śliwy japońskiej) oraz drewnianej konstrukcji z zadaszeniem. Solanka jest przepompowywana do szczytu tężni a następnie spływa po tarninie na dół. Mikroskopijne cząsteczki solanki rozpraszają się wokół tężni, dzięki czemu można je wdychać. Pozostała część solanki spływa z powrotem do misy pod tężnią aby być znowu przepompowana na szczyt tężni - krąży więc w dużej mierze w obiegu zamkniętym, choć z każdym przepływem część solanki odparowuje. Tężnia solankowa może mieć formę słupa, najczęściej sześciokątnego, rozsyłającego solankę we wszystkich kierunkach lub podłużnych paneli emitujących solankę w dwóch kierunkach. W przypadku małych i średnich tężni pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. W budowę dużych tężni zaangażowane jest biuro architektoniczne.
Lokalizacja i optymalna wielkość tężni
Przy lokalizacji tężni trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki: Odległość od terenów zielonych - solanka będzie działała wyniszczająco na roślinność W przypadku dużych tężni istotna jest również lokalizacja zbiornika. W mniejszych tężniach jest on wbudowany w podstawę tężni.
Tężnie wewnętrzne
Ulokowanie paneli tężniowych wewnątrz pomieszczenia również jest możliwe, trzeba jednak takie pomieszczenie specjalnie przygotować. Potrzebna jest izolacja wodna i zabezpieczenie prawie jak dla basenu. Solanka unosząca się w powietrzu będzie działać negatywnie na wszelką elektronikę. Pracujemy obecnie nad produktem przygotowanych do biur i stref relaksu.
Budowa we własnym zakresie
Tężnia solankowa może wydawać się relatywnie prosta w budowie, natomiast kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie tężni pozwala na wykonanie tężni funkcjonalnej i w pełni spełniającej swoją rolę. Najczęstsze błędy niedoświadczonych konstruktorów to niestabilność konstrukcji, niewłaściwy dobór tarniny powodujący jej szybkie zużycie, nadmierne zużycie solanki lub jej słaba emisja. Wszystkie tego typu błędy dowodzą, że przy budowie tężni warto skorzystać z wiedzy profesjonalisty.