Średnia tężnia

Działanie tężni i solanki

Dla kogo dedykowana jest ta oferta:
- Urzędy miast i gmin - Hotele , pensjonaty, sanatoria, zakłady opieki medycznej - Osiedla mieszkaniowe - Przedszkola , żłobki, szkoły - Inwestorzy indywidualni
Ile to będzie kosztować inwestora:
Kompletny układ tężniowy wg. Prezentacji to koszt od 30 000 Euro.
Jaki jest średni roczny koszt utrzymania prezentowanej tężni.
Zapotrzebowanie na solankę przy 12 h. dziennym trybie pracy w okresie od 1 Maja do 30 Pażdziernika to ok. 20 000 l. – jednorazowy koszt takiego napełnienia to 11 800 zł. netto . Vat 8%. Cena zawiera wszystkie koszty logistyczne. Uwaga: realne zużycie solanki zależy od: - Wyregulowania automatyki w tężni - Temperatur powietrza - Siły i kierunku wiatrów - Ciśnienia powietrza

Jak działa Jodowa Tężnia Solankowa:


Tężnia Solankowa zbudowana wg. naszej koncepcji nasyca przestrzeń znajdującą się w promieniu kilku metrów od słupa tarniny jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów takich jak magnez, sód, potas, żelazo i innych.
Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają doskonałą zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Wokół Tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium.

Tężniowy mikroklimat powstaje wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji.  Zdrowe powietrze znajdujące się wokół Tężni wykorzystywane jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, kataru, alergii, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu. 

Optymalnym surowcem (solanką) do zaopatrzenia tężni jest Oryginalna z Solanka z Zabłocia wydobywana z odwiertu KORONA w miejscowości uzdrowiskowej o potwierdzonych właściwościach leczniczych i największej na świecie zawartości jodu
dochodzącej do 140 mg/litr.

Proponujemy zaprojektowanie oraz wybudowanie Tężni Solankowej do której zastosowane zostanie suszone, starannie wyselekcjonowane drewno świerkowego klejone doczołowo „KVH” na planie sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku.

Połacie dachowe pokryte są gontem bitumicznym. Centralnym elementem tężni jest kolumna tarniny na którą będzie spływać solanka z kolektora wylewowego. Solanka opadać będzie z gałązki na gałązkę tarniny coraz bardziej się rozdrabniając i w ten sposób wytwarzając leczniczy zdrowy mikroklimat.

Dach pokryty jest gontem bitumicznym prostokątnym w kolorze czarnym, grafitowym, szarym zielonym lub czerwonym.
Przewidujemy podświetlenie tężni reflektorami umieszczonymi na słupach i świecących pionowo w górę i dół.

Z jakich elementów zbudowana jest tężnia:
- instalacja hydrauliczna wyposażona w system automatyki
- instalacja elektryczna
- instalacja uzdatniania i dezynfekcji

Zapotrzebowanie na media:

- Elektryka 5 Kw.
- Wod-kan – jedynie do celów utrzymania czystości tężni. Zapotrzebowanie na wodę do 500
l./1 mc. Odpływ o średnicy 80 mm.

Solanka dostarczana do zbiornika buforowego tłoczona będzie do kolektora wylewowego przez filtr i lampę UV z którego spływać będzie po tarninie do niecki . Instalacja elektryczna będzie w pełni automatycznie sterować pracą całego układu. Przewidujemy stały pomiar stężenia solanki z sygnalizowaniem zbyt dużych odchyleń od normy.

Dostępne formy i kształty:
- Wielokąt
- Prostokąt
Obie formy są możliwe do rozbudowy pod względem wielkości.

Zbiorniki na solankę:

Zbiornik naziemny
lub
Zbiornik podziemny

Pojemność zbiorników 20 000 l.
Zbiorniki składają się z modułów 2500 l. każdy.

Dlaczego warto posiadać Jodową Tężnię Solankową:

Jodowa Tężnia Solankowa jest miejscem aktywnej profilaktyki zdrowia które zastępuje przebywanie w strefie nadmorskiej.
Solanka używana w naszych tężniach jest naturalnym, certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia surowcem leczniczym.

Ponad to teren wokół tężni stanowi strefę relaksu chętnie odwiedzaną przez osoby w każdym wieku.